Halka Açıldı, Yatırım Yaptı, Büyüdü

Halka arzı; büyümek, marka olmak, rekabet çıtasını yükseltmek, verilen sözleri tutmak, istihdam yaratmak, hissedarlarını kâra ortak etmek, onlara kabus yaşatmak yerine gülümsetmek için istiyorsan…

“Bunun bir örneği var mıdır?” diye de soruyorsan…

Cevabım evet…


BİR YIL ÖNCE…


Burası Politeknik Metal San. ve Tic.  A.Ş’nin Kartal’daki fabrikası...

4,5 milyar dolarlık alüminyum ve kalay sülfat sektöründe devlere kafa tutan bir Türk şirketindeyim. 20 milyon TL olan cironun, gerçek bir yatırımla gelecekte kat kat artacağını, şirket değerinin 3-4 misli yükseleceğini söyleyen Doç. Atila Yaman ve Dr. Mesut Akkaya’yı dinliyorum. Tesisi dolaşıyoruz, çalışanlarla tanışıyoruz. Malzeme hassas, ürün ciddi. Şakası olmayan, hata kaldırmayan bir imalat. Belli ki modern teknoloji gerekli. 

Peki, niçin halka açılmak istiyorlar, hedefleri, beklentileri nedir, merak ediyorum.

Sorumun yanıtı samimi. “Öncelikle kurumsal yapıya geçmek, profesyonelleşmek istiyoruz. Sonra, Politeknik’in kârlılığı, büyüme hızı ve trendi belli. Halka arzdan gelen parayla şirkete, projelere, yatırım yapmak istiyoruz. Önümüzdeki 5 sene boyunca kârı nakit veya bedelsiz HİSSE olarak vermeyi düşünüyoruz…”

Bir de benimle paylaştıkları bir rüyaları var ki bomba gibi, röportajın finali: “Amacımız hakikaten borsaya açıldıktan sonra Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern alüminyum yüzey işlem laboratuvarını kurmak...”


Detay için TIKLAYIN